| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1180V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1180V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1180V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 118 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1180V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1180V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1180V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1180V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1180V.
| UVR2D010MED | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2D010MED.pdf | |
| UPS2C3R3MPD1TD | 3.3µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2C3R3MPD1TD.pdf | |
| 860010780024 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010780024.pdf | |
| UPJ1C560MDD | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1C560MDD.pdf | |
| 100TXW39MEFC6.3X30 | 39µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 100TXW39MEFC6.3X30.pdf | |
| MAL213664471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL213664471E3.pdf | |
| EMLF160ADA471MJA0G | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMLF160ADA471MJA0G.pdf | |
| MAL214666332E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214666332E3.pdf | |
| B43504A9686M67 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.29 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9686M67.pdf | |
| LAK2D391MELB25 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2D391MELB25.pdf | |
| B43540B9227M67 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9227M67.pdf | |
| B43564E2339M3 | 33000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564E2339M3.pdf | |
| UPB2D330MHD | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2D330MHD.pdf | |
| MAL212854339E3 | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial 6.1 Ohm @ 100Hz | MAL212854339E3.pdf | |
| UVK105CH5R1JW-F | 5.1pF 50V Ceramic Capacitor C0H 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UVK105CH5R1JW-F.pdf |