| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1072V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1072V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1072V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1072V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1072V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1072V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1072V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1072V.
| UPM1E560MED1TD | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1E560MED1TD.pdf | |
| UPW1J390MED | 39µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J390MED.pdf | |
| LGY1J332MELB30 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1J332MELB30.pdf | |
| LNX2W562MSEJ | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2W562MSEJ.pdf | |
| EEU-FR0J331B | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FR0J331B.pdf | |
| UCX1V471MNQ1MS | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 70 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1V471MNQ1MS.pdf | |
| MALSECA00BB210FARK | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00BB210FARK.pdf | |
| MALREKE00AA233FM0K | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.823 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA233FM0K.pdf | |
| B41858C8277M8 | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 169 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C8277M8.pdf | |
| 511D476M100CG4D | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 511D476M100CG4D.pdf | |
| 50USC10000MEFCSN30X40 | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 50USC10000MEFCSN30X40.pdf | |
| 36D132G100AC2A | 1300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D132G100AC2A.pdf | |
| 101172U100AJ2A | ALUM-SCREW TERMINAL | 101172U100AJ2A.pdf | |
| AHD476M25E16T | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6.3 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD476M25E16T.pdf | |
| AVGA227M63H32T-F | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA227M63H32T-F.pdf |