| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1053V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 105K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1053V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1053V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 105k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1053V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1053V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1053V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1053V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1053V.
| UWT1HR47MCL2GB | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1HR47MCL2GB.pdf | |
| UBT2W4R7MPD1TD | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2W4R7MPD1TD.pdf | |
| 50USC15000MEFCSN35X40 | 15000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 50USC15000MEFCSN35X40.pdf | |
| B41041A2476M | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A2476M.pdf | |
| C1812C104KARACTU | 0.10µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C104KARACTU.pdf | |
| C3216X8R2A154M160AA | 0.15µF 100V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X8R2A154M160AA.pdf | |
| GRM0225C1E1R8CDAEL | 1.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E1R8CDAEL.pdf | |
| GRM155C81E105ME11D | 1µF 25V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155C81E105ME11D.pdf | |
| GRM188R71E222KA01D | 2200pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71E222KA01D.pdf | |
| TMK325BJ106KMHT | 10µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | TMK325BJ106KMHT.pdf | |
| C1005X5R0J334M050BB | 0.33µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R0J334M050BB.pdf | |
| VJ0805Y152KXACW1BC | 1500pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805Y152KXACW1BC.pdf | |
| GCM1885C1H5R5DA16D | 5.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C1H5R5DA16D.pdf | |
| CS65-B2GA221KYGKA | 220pF 300VAC Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | CS65-B2GA221KYGKA.pdf | |
| K681J15C0GK53H5 | 680pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K681J15C0GK53H5.pdf |