| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1051V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1051V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1051V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.05k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1051V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1051V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1051V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1051V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1051V.
| UFW1V470MDD1TD | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1V470MDD1TD.pdf | |
| SLPX471M400H7P3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX471M400H7P3.pdf | |
| UUB2E3R3MNL1GS | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUB2E3R3MNL1GS.pdf | |
| 860160278043 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160278043.pdf | |
| EEE-FC1A471P | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1A471P.pdf | |
| EKMG350ETC470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350ETC470ME11D.pdf | |
| 227SML016M | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.507 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227SML016M.pdf | |
| 500D105M150BA2 | 1µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D105M150BA2.pdf | |
| B43254C4187M | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C4187M.pdf | |
| MAL219857151E3 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 637 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219857151E3.pdf | |
| B43540A9397M | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9397M.pdf | |
| 80D332P100ME2DE3 | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 80D332P100ME2DE3.pdf | |
| MAL209574471E3 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 238 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209574471E3.pdf | |
| 101C853U100DG2D | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C853U100DG2D.pdf | |
| UVZ2C471MRH | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2C471MRH.pdf |