| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D8201V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D8201V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D8201V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.2k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D8201V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D8201V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D8201V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D8201V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D8201V.
| UKL1H2R2MDD1TD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H2R2MDD1TD.pdf | |
| EMZA500ADA221MJA0G | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA500ADA221MJA0G.pdf | |
| ESMG350ELL222ML25S | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG350ELL222ML25S.pdf | |
| 380LX680M400J202 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.93 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX680M400J202.pdf | |
| UHW1E182MHD | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1E182MHD.pdf | |
| UPW1E390MDD1TA | 39µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1E390MDD1TA.pdf | |
| UPJ1K270MED | 27µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1K270MED.pdf | |
| B41889A4477M8 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 560 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41889A4477M8.pdf | |
| UUJ2D470MNQ6MS | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2D470MNQ6MS.pdf | |
| E36D500HPN682TA54M | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500HPN682TA54M.pdf | |
| B43505A9477M60 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9477M60.pdf | |
| MAL211046602E3 | 6000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23.8 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL211046602E3.pdf | |
| UUD1V470MCR1GS | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1V470MCR1GS.pdf | |
| MVA63VC2R2MD55TP | 2.2µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 90.409 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MVA63VC2R2MD55TP.pdf | |
| EET-UQ2G331LA | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2G331LA.pdf |