| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D7872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 78.7K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D7872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D7872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 78.7k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D7872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D7872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D7872V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D7872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D7872V.
| LGU1C123MELA | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1C123MELA.pdf | |
| EEE-FC0J152AP | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC0J152AP.pdf | |
| MAL214699002E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214699002E3.pdf | |
| EET-ED2E271CA | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 553 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2E271CA.pdf | |
| EKYB500ELL471MJ30S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL471MJ30S.pdf | |
| EGPA800ELL561ML30S | 560µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 53 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA800ELL561ML30S.pdf | |
| UPW0J151MDD6 | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J151MDD6.pdf | |
| UKA1A221MED | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1A221MED.pdf | |
| 227CKS100MNU | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227CKS100MNU.pdf | |
| 6.3YXF4700MEFCGC16X25 | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 6.3YXF4700MEFCGC16X25.pdf | |
| 478RZM035M | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 78 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 478RZM035M.pdf | |
| B43601E2397M60 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2397M60.pdf | |
| 600D337G010DG4 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D337G010DG4.pdf | |
| E36D161HPN103MCB7M | 10000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18.4 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D161HPN103MCB7M.pdf | |
| ERHA601LGC182ME95M | 1800µF 600V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERHA601LGC182ME95M.pdf |