| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D71R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 71.5 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D71R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D71R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 71.5 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D71R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D71R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D71R5V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D71R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D71R5V.
| UVR1E470MDD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E470MDD.pdf | |
| UPJ1C560MDD1TD | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1C560MDD1TD.pdf | |
| B43504A9157M | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 590 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9157M.pdf | |
| EET-UQ2V331CA | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2V331CA.pdf | |
| 16TLV1500M12.5X13.5 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 16TLV1500M12.5X13.5.pdf | |
| B41458B7220M | 220000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41458B7220M.pdf | |
| UPW0J152MPD1TD | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW0J152MPD1TD.pdf | |
| MALREKA00JG510BG0K | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JG510BG0K.pdf | |
| B43508B2397M82 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2397M82.pdf | |
| B43508A9187M2 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9187M2.pdf | |
| B43252B6127M | 120µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B6127M.pdf | |
| 400BXW180MEFC16X50 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 400BXW180MEFC16X50.pdf | |
| 601D478F015GL1 | 4700µF 15V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D478F015GL1.pdf | |
| CGS984U7R5X5L | 980000µF 7.5V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS984U7R5X5L.pdf | |
| CL21B105KAFNNNE | 1µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B105KAFNNNE.pdf |