| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D7152V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 71.5K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D7152V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D7152V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 71.5k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D7152V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D7152V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D7152V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D7152V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D7152V.
| UUD1V220MCL1GS | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1V220MCL1GS.pdf | |
| MAL202138339E3 | 33µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.9 Ohm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202138339E3.pdf | |
| 450MXH470MEFCSN30X45 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 450MXH470MEFCSN30X45.pdf | |
| EEU-EB2E330 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2E330.pdf | |
| ESMG251ELL331MP40S | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG251ELL331MP40S.pdf | |
| LNC2G682MSEJ | 6800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2G682MSEJ.pdf | |
| 477LBA200M2CE | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529.11 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477LBA200M2CE.pdf | |
| 63YXJ10MT15X11 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 63YXJ10MT15X11.pdf | |
| MALREKA00BA268HM0K | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.34 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00BA268HM0K.pdf | |
| ELXV500ELL680MH12D | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV500ELL680MH12D.pdf | |
| EGXE160ELL471MJ16S | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | EGXE160ELL471MJ16S.pdf | |
| 35YXH1000MEFCG412.5X25 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXH1000MEFCG412.5X25.pdf | |
| MAL215097803E3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | MAL215097803E3.pdf | |
| MAL215097112E3 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MAL215097112E3.pdf | |
| 511D107M010AA4D | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.073 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 511D107M010AA4D.pdf |