| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D7151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.15K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D7151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D7151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.15k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D7151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D7151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D7151V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D7151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D7151V.
| UPW1E681MPD | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1E681MPD.pdf | |
| ECO-S2AP182BA | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 129 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2AP182BA.pdf | |
| EEE-1VA100AR | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1VA100AR.pdf | |
| 860160275030 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 860160275030.pdf | |
| ECE-A1VKS4R7I | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKS4R7I.pdf | |
| 400WXA3.3MEFCT810X9 | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400WXA3.3MEFCT810X9.pdf | |
| EEU-ED2D220B | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2D220B.pdf | |
| B43505C9337M60 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C9337M60.pdf | |
| B41605B688M9 | 6800µF 55V Aluminum Capacitors Radial, Can 15 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605B688M9.pdf | |
| 36DX822F150CD2A | 8200µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX822F150CD2A.pdf | |
| C0603X7R1E222K030BA | 2200pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X7R1E222K030BA.pdf | |
| CGA3E2NP01H6R8D080AA | 6.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2NP01H6R8D080AA.pdf | |
| CL21B223KBCNFNC | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B223KBCNFNC.pdf | |
| 250R05L2R1BV4T | 2.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 250R05L2R1BV4T.pdf | |
| GRM2165C1H222FA01J | 2200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2165C1H222FA01J.pdf |