| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D68R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 68 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D68R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D68R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D68R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D68R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D68R0V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D68R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D68R0V.
| UHE2A270MPD | 27µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE2A270MPD.pdf | |
| UUT1C100MCL1GS | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUT1C100MCL1GS.pdf | |
| LLS1E103MELA | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1E103MELA.pdf | |
| 224CKH050M | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 753.575 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 224CKH050M.pdf | |
| 10YXJ220MT15X11 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10YXJ220MT15X11.pdf | |
| SH330M160ST | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH330M160ST.pdf | |
| MAL214854682E3 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214854682E3.pdf | |
| B43305A9157M | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 900 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9157M.pdf | |
| B43511C5397M87 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 390 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C5397M87.pdf | |
| B43511C9108M7 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 90 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C9108M7.pdf | |
| E92F351VNT272MC65T | 2700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 5000 Hrs @ 85°C | E92F351VNT272MC65T.pdf | |
| B43511C5108M87 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C5108M87.pdf | |
| B43457C5228M | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 50 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457C5228M.pdf | |
| B41044A2477M | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | B41044A2477M.pdf | |
| GRM155C80G105KE19D | 1µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155C80G105KE19D.pdf |