| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D6493V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 649K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D6493V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D6493V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 649k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D6493V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D6493V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D6493V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D6493V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D6493V.
| EFL-500ELL3R3MD05D | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-500ELL3R3MD05D.pdf | |
| UWD1V101MCL1GS | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UWD1V101MCL1GS.pdf | |
| LGU2C561MELB | 560µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2C561MELB.pdf | |
| ECE-A1CKS220I | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1CKS220I.pdf | |
| 516D107M035MM6AE3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D107M035MM6AE3.pdf | |
| ELXV500EMC681MK35S | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV500EMC681MK35S.pdf | |
| EGPD630ELL122MU35H | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 33 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD630ELL122MU35H.pdf | |
| B41695A8227Q9 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 410 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41695A8227Q9.pdf | |
| SLPX561M385H4P3 | 560µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX561M385H4P3.pdf | |
| MAL205627103E3 | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 44 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205627103E3.pdf | |
| 101872U040AD2A | ALUM-SCREW TERMINAL | 101872U040AD2A.pdf | |
| EEE-TG1A152UQ | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 120 mOhm @ 100kHz 1000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1A152UQ.pdf | |
| 381LR121M450H042 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR121M450H042.pdf | |
| C4532X7R3D222K130KA | 2200pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532X7R3D222K130KA.pdf | |
| GRM1555C1H7R0BA01D | 7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H7R0BA01D.pdf |