| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D62R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 62 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D62R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D62R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 62 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D62R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D62R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D62R0V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D62R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D62R0V.
| LGU2G471MELC | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2G471MELC.pdf | |
| EEU-HD1H4R7B | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H4R7B.pdf | |
| UPM1K150MED1TD | 15µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1K150MED1TD.pdf | |
| UWF1C680MCL1GS | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWF1C680MCL1GS.pdf | |
| 16ML22MEFC4X7 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 16ML22MEFC4X7.pdf | |
| UVK2A4R7MDD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2A4R7MDD.pdf | |
| AHA476M16D16T-F | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5.6 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA476M16D16T-F.pdf | |
| MAL203129109E3 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 11.2 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203129109E3.pdf | |
| 397LBB200M2BD | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425.09 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 397LBB200M2BD.pdf | |
| SXR472M016ST | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 70 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | SXR472M016ST.pdf | |
| EKMQ160ELL153MM40S | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ160ELL153MM40S.pdf | |
| B43501B5337M | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5337M.pdf | |
| ESMH630VSN223MA80T | 22000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 11 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH630VSN223MA80T.pdf | |
| B43504A2188M82 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 80 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2188M82.pdf | |
| MAL212367339 | 33µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 7.2 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212367339.pdf |