| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D6042V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 60.4K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D6042V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D6042V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 60.4k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D6042V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D6042V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D6042V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D6042V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D6042V.
| EMZA350ADA331MJA0G | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA350ADA331MJA0G.pdf | |
| MAL219390104E3 | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 450 mOhm 6000 Hrs @ 105°C | MAL219390104E3.pdf | |
| UPM2W2R2MPD1TD | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2W2R2MPD1TD.pdf | |
| ESG226M250AL3AA | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.5 Ohm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | ESG226M250AL3AA.pdf | |
| MAL216099602E3 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1250 Hrs @ 150°C | MAL216099602E3.pdf | |
| UKZ2A101MHM | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UKZ2A101MHM.pdf | |
| 25NW74.7MEFC4X7 | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 25NW74.7MEFC4X7.pdf | |
| 4MS5220MEFCTZ6.3X5 | 220µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 4MS5220MEFCTZ6.3X5.pdf | |
| 225BPA100M | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 75.358 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 225BPA100M.pdf | |
| UVY2C101MHD | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2C101MHD.pdf | |
| B43601A9107M80 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.09 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9107M80.pdf | |
| B43254E2477M | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254E2477M.pdf | |
| B43508B2567M62 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 210 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2567M62.pdf | |
| MAL215885393E3 | 39000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 37 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215885393E3.pdf | |
| E32D351CDS332MEA5M | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D351CDS332MEA5M.pdf |