| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D6041V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D6041V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D6041V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.04k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D6041V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D6041V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D6041V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D6041V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D6041V.
| EEV-HA1H470UP | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1H470UP.pdf | |
| UPV1H120MFD1TD | 12µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H120MFD1TD.pdf | |
| URS2G330MHD1TN | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2G330MHD1TN.pdf | |
| EEE-FC0J331AP | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC0J331AP.pdf | |
| ESMH160VSN153MQ30T | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH160VSN153MQ30T.pdf | |
| UVY2D331MHD | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2D331MHD.pdf | |
| ECE-A1VKA330I | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKA330I.pdf | |
| UCD1H330MC6LGS | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1H330MC6LGS.pdf | |
| 25YXH1500MEFC12.5X25 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXH1500MEFC12.5X25.pdf | |
| 227CKE200M | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.13 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 227CKE200M.pdf | |
| SLPX391M350H3P3 | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX391M350H3P3.pdf | |
| MAL210253471E3 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210253471E3.pdf | |
| HVMLS132M100EB0D | 1300µF 100V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 143 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS132M100EB0D.pdf | |
| SMH100VS122M22X30T2 | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 207 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH100VS122M22X30T2.pdf | |
| UHN1C681MPD9 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHN1C681MPD9.pdf |