| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D5602V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D5602V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D5602V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D5602V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D5602V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D5602V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D5602V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D5602V.
| ESMH350VSN682MP40T | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN682MP40T.pdf | |
| 6.3YXG4700MEFC12.5X30 | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 6.3YXG4700MEFC12.5X30.pdf | |
| UPT2E221MHD | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2E221MHD.pdf | |
| MALREKB00JS268OG0K | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JS268OG0K.pdf | |
| E82D100VNN473MR50T | CAP ALUM 47000UF 10V RADIAL | E82D100VNN473MR50T.pdf | |
| 400MXC220MEFCSN30X30 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXC220MEFCSN30X30.pdf | |
| 500D128M063LS2A | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D128M063LS2A.pdf | |
| B43508E2228M87 | 2200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2228M87.pdf | |
| MAL209675102E3 | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 132 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209675102E3.pdf | |
| UWT1C471MNR1GS | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1C471MNR1GS.pdf | |
| B41041A4338M | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A4338M.pdf | |
| B41044A3109M | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A3109M.pdf | |
| B43044A1226M | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43044A1226M.pdf | |
| C2012X7R2A104K125AA | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R2A104K125AA.pdf | |
| C0805F474K3RACTU | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805F474K3RACTU.pdf |