| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D5601V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D5601V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D5601V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D5601V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D5601V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D5601V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D5601V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D5601V.
| EEE-HA1H2R2AR | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1H2R2AR.pdf | |
| 63LSQ10000MNB36X83 | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 63LSQ10000MNB36X83.pdf | |
| UPJ1E151MPD1TD | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1E151MPD1TD.pdf | |
| UWZ1E330MCL1GS | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1E330MCL1GS.pdf | |
| UWT1V330MCR6GS | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1V330MCR6GS.pdf | |
| UHV0J681MPD1TD | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J681MPD1TD.pdf | |
| UPJ1A272MHD6 | 2700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A272MHD6.pdf | |
| LGY2G121MELB | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2G121MELB.pdf | |
| B41689A8138Q001 | 1300µF 63V Aluminum Capacitors Axial 162 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A8138Q001.pdf | |
| LLG2Z222MELC35 | 2200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2Z222MELC35.pdf | |
| PSU70815A | 708µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU70815A.pdf | |
| E36D201HPN153MDE3M | 15000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12.1 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D201HPN153MDE3M.pdf | |
| E91F501VNT561MC50T | 560µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 164 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F501VNT561MC50T.pdf | |
| GRM188R71H122KA01D | 1200pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H122KA01D.pdf | |
| C3216X5R1E475K160AA | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R1E475K160AA.pdf |