| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D5600V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D5600V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D5600V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D5600V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D5600V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D5600V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D5600V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D5600V.
| LGU1C153MELA | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1C153MELA.pdf | |
| 860160572002 | 15µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160572002.pdf | |
| LGN2G561MELB50 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2G561MELB50.pdf | |
| UWH1H220MCL1GS | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C | UWH1H220MCL1GS.pdf | |
| UPW1A101MDD1TA | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A101MDD1TA.pdf | |
| UPJ1E560MED | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1E560MED.pdf | |
| ELXY250EFC221MH15D | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXY250EFC221MH15D.pdf | |
| LKG1K102MESZBK | 1000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1K102MESZBK.pdf | |
| MAL215766221E3 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.04 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215766221E3.pdf | |
| PSU2535 | 27.5µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU2535.pdf | |
| EKMH451VQT681MB45T | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VQT681MB45T.pdf | |
| 53D393G025MD6 | 39000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D393G025MD6.pdf | |
| B43510A5827M87 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 140 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A5827M87.pdf | |
| ECO-S2AA821CA | 820µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2AA821CA.pdf | |
| ECE-P1HA473HA | 47000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 14 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-P1HA473HA.pdf |