| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D5231V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.23K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D5231V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D5231V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.23k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D5231V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D5231V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D5231V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D5231V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D5231V.
| UVR1HR47MDD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1HR47MDD.pdf | |
| EKMH250VSN153MQ45T | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH250VSN153MQ45T.pdf | |
| EEA-GA1HR68 | 0.68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1HR68.pdf | |
| LNC2W562MSEG | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2W562MSEG.pdf | |
| 10ZLS1500MEFC10X16 | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10ZLS1500MEFC10X16.pdf | |
| LGU1K222MELB | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1K222MELB.pdf | |
| UEP1E220MED | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1E220MED.pdf | |
| UTS1E470MDD1TA | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1E470MDD1TA.pdf | |
| EMHB250ADA331MJA0G | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMHB250ADA331MJA0G.pdf | |
| 511D686M035BB4D | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 511D686M035BB4D.pdf | |
| 511D477M040DK4D | 470µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 407 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 511D477M040DK4D.pdf | |
| B43504B2567M60 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B2567M60.pdf | |
| B43501A227M7 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A227M7.pdf | |
| B43501E2108M67 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E2108M67.pdf | |
| MAL215766331E3 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 700 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215766331E3.pdf |