| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D51R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D51R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D51R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D51R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D51R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D51R0V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D51R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D51R0V.
| EEU-HD1C153 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1C153.pdf | |
| LGY1H123MELC45 | 12000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1H123MELC45.pdf | |
| UPJ1J120MDD1TA | 12µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1J120MDD1TA.pdf | |
| MAL209771109E6 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209771109E6.pdf | |
| UVK1C222MPD | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1C222MPD.pdf | |
| 16ZL1500MEFC12.5X20 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 16ZL1500MEFC12.5X20.pdf | |
| ESMH401VSN221MA25S | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN221MA25S.pdf | |
| B43508B2158M | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2158M.pdf | |
| MLP131M400EK0C | 130µF 400V Aluminum Capacitors FlatPack 1.32 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP131M400EK0C.pdf | |
| ECO-S1CA103AA | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 66 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1CA103AA.pdf | |
| ECE-T1KP153FA | 15000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 24 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T1KP153FA.pdf | |
| 16ZLH220MTA6.3X11 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 16ZLH220MTA6.3X11.pdf | |
| B41044A7228M | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A7228M.pdf | |
| C0603C0G1H010C030BA | 1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1H010C030BA.pdf | |
| RCE5C1H180J0DBH03A | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H180J0DBH03A.pdf |