| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D5101V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D5101V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D5101V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D5101V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D5101V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D5101V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D5101V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D5101V.
| 860010478020 | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010478020.pdf | |
| UVR2V3R3MPD | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2V3R3MPD.pdf | |
| 63TXW150MEFC6.3X40 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 63TXW150MEFC6.3X40.pdf | |
| MAL213694103E3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | MAL213694103E3.pdf | |
| SLPX223M010E1P3 | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX223M010E1P3.pdf | |
| SXR102M050ST | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 130 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | SXR102M050ST.pdf | |
| B43252B2567M | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B2567M.pdf | |
| 381LQ181M420H042 | SNAPMOUNTS | 381LQ181M420H042.pdf | |
| LLS2V391MELB | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2V391MELB.pdf | |
| UVR1J100MDA | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J100MDA.pdf | |
| C1210C681KGRACTU | 680pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C681KGRACTU.pdf | |
| 885012208002 | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 885012208002.pdf | |
| C0603C104K4RAC7013 | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C104K4RAC7013.pdf | |
| CGA3E2X7R2A682M080AA | 6800pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2X7R2A682M080AA.pdf | |
| CC0201CRNPO9BN6R0 | 6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201CRNPO9BN6R0.pdf |