| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D4991V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.99K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D4991V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D4991V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.99k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D4991V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D4991V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D4991V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D4991V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D4991V.
| SLP682M063H7P3 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 59 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP682M063H7P3.pdf | |
| UPW1H220MDD1TD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1H220MDD1TD.pdf | |
| UPW1J471MHD3TN | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1J471MHD3TN.pdf | |
| 860080580025 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080580025.pdf | |
| UBT2C101MHD1TN | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2C101MHD1TN.pdf | |
| UPA1C472MHD1TN | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1C472MHD1TN.pdf | |
| 50YXJ10MTA5X11 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50YXJ10MTA5X11.pdf | |
| UFG1V330MEM | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1V330MEM.pdf | |
| ESMH250VNN153MQ40T | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH250VNN153MQ40T.pdf | |
| B43504A5107M7 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5107M7.pdf | |
| 672D477F025DS5R | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 220 mOhm @ 120Hz | 672D477F025DS5R.pdf | |
| UPB2W680MHD | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2W680MHD.pdf | |
| B43305C5337M60 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C5337M60.pdf | |
| B43511C827M80 | 820µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C827M80.pdf | |
| B43457A4688M3 | 6800µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457A4688M3.pdf |