| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D4990V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 499 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D4990V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D4990V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 499 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D4990V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D4990V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D4990V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D4990V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D4990V.
| 35MS73.3MEFC4X7 | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS73.3MEFC4X7.pdf | |
| EEU-FC2A4R7B | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | EEU-FC2A4R7B.pdf | |
| 35YXG56M6.3X11 | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 35YXG56M6.3X11.pdf | |
| UFG1H470MPM | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1H470MPM.pdf | |
| MALSECV00AC222DARK | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MALSECV00AC222DARK.pdf | |
| MALREKA05DC215M00K | 15µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 13.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DC215M00K.pdf | |
| EKZH250ETD471MJC5S | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZH250ETD471MJC5S.pdf | |
| EKZH250ELL222MK30S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZH250ELL222MK30S.pdf | |
| B43508B5107M62 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.23 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5107M62.pdf | |
| MAL209437331E3 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 380 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209437331E3.pdf | |
| DHR4E4C221K2BB | 220pF 15000V (15kV) Ceramic Capacitor ZM Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | DHR4E4C221K2BB.pdf | |
| CEU3E2X7R1H153M080AE | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CEU3E2X7R1H153M080AE.pdf | |
| C0805C472K5RACAUTO | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C472K5RACAUTO.pdf | |
| CGA3E2X7R1C224M080AA | 0.22µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2X7R1C224M080AA.pdf | |
| C4532X7T2E105M250KE | 1µF 250V Ceramic Capacitor X7T 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532X7T2E105M250KE.pdf |