| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D43R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 43.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D43R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D43R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 43.2 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D43R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D43R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D43R2V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D43R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D43R2V.
| 16PX47MEFC5X11 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16PX47MEFC5X11.pdf | |
| LGR2E821MELB50 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2E821MELB50.pdf | |
| UPJ1H150MDD1TD | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H150MDD1TD.pdf | |
| UPM1E221MPD1TD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1E221MPD1TD.pdf | |
| LNR1H334MSE | 330000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1H334MSE.pdf | |
| AVES107M06D16T-F | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AVES107M06D16T-F.pdf | |
| MAL203635331E3 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203635331E3.pdf | |
| UPM2D470MHD | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2D470MHD.pdf | |
| 478LBA100M2EG | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70.55 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 478LBA100M2EG.pdf | |
| EKMW401VSN331MQ35S | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW401VSN331MQ35S.pdf | |
| ERWF451LGC392MDF5M | 3900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERWF451LGC392MDF5M.pdf | |
| MAL212383681E3 | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 550 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212383681E3.pdf | |
| UPW1V222MHH | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1V222MHH.pdf | |
| UUD1E331MNR1GS | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1E331MNR1GS.pdf | |
| EEE-TG1A472M | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 75 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1A472M.pdf |