| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D43R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 43 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D43R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D43R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 43 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D43R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D43R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D43R0V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D43R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D43R0V.
| ECE-S2AG471E | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | ECE-S2AG471E.pdf | |
| EET-ED2D681DA | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 219 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2D681DA.pdf | |
| 35TLV220M8X10.5 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 35TLV220M8X10.5.pdf | |
| ECE-A0GKA471I | 470µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0GKA471I.pdf | |
| 350WXA3.3MEFC8X9 | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 350WXA3.3MEFC8X9.pdf | |
| ECA-2WM3R3B | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2WM3R3B.pdf | |
| URZ1H471MHD | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1H471MHD.pdf | |
| AEB336M2CL32T-F | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB336M2CL32T-F.pdf | |
| LKS1H152MESZ | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1H152MESZ.pdf | |
| ELXM421VSN560MP25S | 56µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM421VSN560MP25S.pdf | |
| B43508B2827M62 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2827M62.pdf | |
| B41693A5408Q7 | 4000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 33 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A5408Q7.pdf | |
| B41570E7689Q | 68000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 105°C | B41570E7689Q.pdf | |
| B43454A5338M | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 59 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43454A5338M.pdf | |
| MVE50VC22RMF60TP | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9.041 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVE50VC22RMF60TP.pdf |