| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D42R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 42.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D42R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D42R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 42.2 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D42R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D42R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D42R2V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D42R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D42R2V.
| 10ZLH1000MEFC8X16 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 10ZLH1000MEFC8X16.pdf | |
| MAL213839479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.4 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213839479E3.pdf | |
| SLP471M200E1P3 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP471M200E1P3.pdf | |
| UHE1H681MHD | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1H681MHD.pdf | |
| 16SKV330M8X10.5 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 16SKV330M8X10.5.pdf | |
| 865090145006 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090145006.pdf | |
| URS1H0R1MDD1TA | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1H0R1MDD1TA.pdf | |
| UHD1H181MPD | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1H181MPD.pdf | |
| UPM1V561MHD | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V561MHD.pdf | |
| B43501C5157M87 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C5157M87.pdf | |
| B43501A567M67 | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 240 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A567M67.pdf | |
| MLP962M020EK1C | 9600µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack 84 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP962M020EK1C.pdf | |
| MLP143M035EB0C | 14000µF 35V Aluminum Capacitors FlatPack 35 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP143M035EB0C.pdf | |
| ECO-S2EB821EA | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2EB821EA.pdf | |
| MAL212827337E3 | 0.33µF 40V Aluminum Capacitors Radial 610 Ohm @ 100Hz | MAL212827337E3.pdf |