| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D40R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D40R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D40R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 40.2 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D40R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D40R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D40R2V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D40R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D40R2V.
| EKMH350VSN103MQ35T | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VSN103MQ35T.pdf | |
| 6.3ZLH470MEFCT16.3X11 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLH470MEFCT16.3X11.pdf | |
| URZ1C101MDD1TA | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1C101MDD1TA.pdf | |
| MALREKA00PB315FN0K | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.24 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB315FN0K.pdf | |
| 63YXG330MEFC12.5X25 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 63YXG330MEFC12.5X25.pdf | |
| B41895A5688M | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 125°C | B41895A5688M.pdf | |
| B43305A2397M80 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2397M80.pdf | |
| LKS1V562MESA | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1V562MESA.pdf | |
| B43601F2567M82 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2567M82.pdf | |
| ESMH630VNN153MA60W | 15000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH630VNN153MA60W.pdf | |
| LDQ2G221MERZGA | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | LDQ2G221MERZGA.pdf | |
| B43644B5477M000 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43644B5477M000.pdf | |
| CGS493U040R5L | 49000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS493U040R5L.pdf | |
| B43457B4129M3 | 12000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457B4129M3.pdf | |
| LMK105BJ225MV-F | 2.2µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | LMK105BJ225MV-F.pdf |