| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D4021V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D4021V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D4021V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.02k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D4021V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D4021V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D4021V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D4021V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D4021V.
| LNR2E473MSE | 47000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2E473MSE.pdf | |
| ESMR401VSN151MP25S | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR401VSN151MP25S.pdf | |
| 861101486025 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861101486025.pdf | |
| UWJ0J470MCL1GB | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWJ0J470MCL1GB.pdf | |
| ELXZ250ELL470MEB5D | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL470MEB5D.pdf | |
| 63RX30470MGC16X25 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 130°C | 63RX30470MGC16X25.pdf | |
| MALREKE00JS433EG0K | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00JS433EG0K.pdf | |
| 381LX821M200J042 | SNAPMOUNTS | 381LX821M200J042.pdf | |
| 30D277M100GH2A | 270µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D277M100GH2A.pdf | |
| B43511C9477M7 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C9477M7.pdf | |
| E91F451VND681MB65T | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 123 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F451VND681MB65T.pdf | |
| B43584D5158M | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 66 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584D5158M.pdf | |
| B43584C4478M3 | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584C4478M3.pdf | |
| MLP263M010EA1D | 26000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 51 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP263M010EA1D.pdf | |
| UUD1H100MCR1GS | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1H100MCR1GS.pdf |