| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3901V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3901V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3901V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3901V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3901V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3901V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3901V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3901V.
| EEE-1HA220WAP | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA220WAP.pdf | |
| UZD0J330MCL1GB | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UZD0J330MCL1GB.pdf | |
| EEE-HC1H4R7R | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EEE-HC1H4R7R.pdf | |
| 16NXA220MEFC8X11.5 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16NXA220MEFC8X11.5.pdf | |
| AVS227M10X16T-F | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS227M10X16T-F.pdf | |
| 50YXH470MEFCT810X28 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 50YXH470MEFCT810X28.pdf | |
| MAL213961109E3 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Nonstandard SMD 2000 Hrs @ 105°C | MAL213961109E3.pdf | |
| B43858A9336M | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A9336M.pdf | |
| 500D206G050CC2A | 20µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D206G050CC2A.pdf | |
| B43504A107M7 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A107M7.pdf | |
| B43601A5567M82 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5567M82.pdf | |
| E36D161LPN153MDA5M | 15000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14.9 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D161LPN153MDA5M.pdf | |
| SMQ450VS471M35X40T2 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 705 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMQ450VS471M35X40T2.pdf | |
| CL05C270JB5NNNC | 27pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C270JB5NNNC.pdf | |
| CGA2B3X7R1H104K050BE | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B3X7R1H104K050BE.pdf |