| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D38R3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D38R3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D38R3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 38.3 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D38R3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D38R3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D38R3V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D38R3V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D38R3V.
| EEU-ED2E330 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2E330.pdf | |
| UCX1E152MNS1ZD | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 50 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1E152MNS1ZD.pdf | |
| 228LBB063M2BD | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113.04 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 228LBB063M2BD.pdf | |
| UKW1J220MDD1TA | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1J220MDD1TA.pdf | |
| MALREKE00BA210LL0K | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10.61 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00BA210LL0K.pdf | |
| UBX1V4R7MPL | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1V4R7MPL.pdf | |
| EKXJ161ELL331MLN3S | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ161ELL331MLN3S.pdf | |
| MAL205859681E3 | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 232 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205859681E3.pdf | |
| MAL215986221E3 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 940 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215986221E3.pdf | |
| EKMH630VQT562MB25T | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 38 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VQT562MB25T.pdf | |
| 36DY472F100AC2A | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 36DY472F100AC2A.pdf | |
| MLS442M040EK0A | 4400µF 40V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 97 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS442M040EK0A.pdf | |
| B43704A9189M000 | 18000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.5 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43704A9189M000.pdf | |
| KMH6.3VN223M25X30T2 | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 45 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH6.3VN223M25X30T2.pdf | |
| CC0402KRX7R6BB103 | 10000pF 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402KRX7R6BB103.pdf |