| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3831V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.83K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3831V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3831V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.83k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3831V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3831V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3831V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3831V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3831V.
| UCZ2A330MCL1GS | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 550 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | UCZ2A330MCL1GS.pdf | |
| URS1E101MDD1TD | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1E101MDD1TD.pdf | |
| UPT2D221MHD6 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2D221MHD6.pdf | |
| 860160275028 | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160275028.pdf | |
| UHE1V330MDD1TD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHE1V330MDD1TD.pdf | |
| ELXV250ELL221MJC5S | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXV250ELL221MJC5S.pdf | |
| MALREKB00PB310JN0K | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.33 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00PB310JN0K.pdf | |
| MAL202124102E3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 320 mOhm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202124102E3.pdf | |
| MAL213668471E3 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213668471E3.pdf | |
| MALREKE05JS322M00K | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05JS322M00K.pdf | |
| B43254B9227M | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B9227M.pdf | |
| MAL205871472E3 | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 47 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205871472E3.pdf | |
| 381LQ271M400K022 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 675 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ271M400K022.pdf | |
| B41043A6474M | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41043A6474M.pdf | |
| B41821A3157M | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A3157M.pdf |