| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D36R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D36R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D36R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D36R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D36R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D36R0V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D36R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D36R0V.
| UPW1J4R7MDD | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J4R7MDD.pdf | |
| ECA-1AHG682 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1AHG682.pdf | |
| LGU1V822MELZ | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1V822MELZ.pdf | |
| EKYB630ELL821MK35S | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB630ELL821MK35S.pdf | |
| LNC2V272MSEF | 2700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2V272MSEF.pdf | |
| 16TLV680M10X10.5 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 16TLV680M10X10.5.pdf | |
| UCP2G330MPD | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCP2G330MPD.pdf | |
| EEU-EB1E101SB | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1E101SB.pdf | |
| UBY1H222MHL | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 25 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C | UBY1H222MHL.pdf | |
| UVY1HR33MDD1TA | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1HR33MDD1TA.pdf | |
| UCD1C560MCL1GS | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1C560MCL1GS.pdf | |
| UBX2D330MHL | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2D330MHL.pdf | |
| UUG2E680MRQ6MS | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2E680MRQ6MS.pdf | |
| MAL213217681E3 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 210 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213217681E3.pdf | |
| MAL215983102E3 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 235 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215983102E3.pdf |