| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3602V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3602V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3602V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3602V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3602V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3602V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3602V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3602V.
| 16TZV220M6.3X8 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 16TZV220M6.3X8.pdf | |
| UPA1E471MPD6TD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1E471MPD6TD.pdf | |
| AVS476M16C12T-F | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9.2 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | AVS476M16C12T-F.pdf | |
| PSU70815 | 708µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU70815.pdf | |
| EMLA100ADA470MF61G | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA100ADA470MF61G.pdf | |
| 200WA10MEFC10X9 | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 200WA10MEFC10X9.pdf | |
| MAL214838221E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL214838221E3.pdf | |
| MAL214239471E3 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214239471E3.pdf | |
| 380LQ151M350H022 | SNAPMOUNTS | 380LQ151M350H022.pdf | |
| EKMH101VNN152MR30T | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VNN152MR30T.pdf | |
| EKMH351VNN221MQ40M | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH351VNN221MQ40M.pdf | |
| 678D108M010DM4D | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 120 mOhm @ 20Hz | 678D108M010DM4D.pdf | |
| 200KXW470MEFC18X40 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200KXW470MEFC18X40.pdf | |
| B43305C9277M60 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 500 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C9277M60.pdf | |
| MAL209617102E3 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 235 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209617102E3.pdf |