| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3601V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3601V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3601V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3601V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3601V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3601V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3601V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3601V.
| UVR1E220MDD | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E220MDD.pdf | |
| EKMQ451VSN561MA50S | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ451VSN561MA50S.pdf | |
| 301R562U063JT2 | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 85°C | 301R562U063JT2.pdf | |
| LNU2G682MSEJ | 6800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNU2G682MSEJ.pdf | |
| 865230245004 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865230245004.pdf | |
| UBC1A102MNS1MS | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1A102MNS1MS.pdf | |
| 336SML025M | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8.038 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336SML025M.pdf | |
| UPS1A221MED | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1A221MED.pdf | |
| SK330M100ST | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.22 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK330M100ST.pdf | |
| MAL213669479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL213669479E3.pdf | |
| B43601A2128M60 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 80 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2128M60.pdf | |
| 600D297G020DJ4E3 | 290µF 20V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D297G020DJ4E3.pdf | |
| B43540A5567M7 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5567M7.pdf | |
| 601D587G020FJ1 | 580µF 20V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D587G020FJ1.pdf | |
| E91F401VND152MBA0T | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 61 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F401VND152MBA0T.pdf |