| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 316K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 316k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3163V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3163V.
| EKMQ351VSN471MA30S | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ351VSN471MA30S.pdf | |
| LGN2E561MELZ45 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E561MELZ45.pdf | |
| ALS30A473KE040 | 47000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | ALS30A473KE040.pdf | |
| 50YXG22MEFCT15X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50YXG22MEFCT15X11.pdf | |
| UKL1E150MDDANATD | 15µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E150MDDANATD.pdf | |
| EKMG101EC31R0ME11D | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG101EC31R0ME11D.pdf | |
| UHD1E221MPD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1E221MPD.pdf | |
| B43504E107M | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E107M.pdf | |
| 250MXG820MEFCSN30X35 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 250MXG820MEFCSN30X35.pdf | |
| B43504A5477M87 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5477M87.pdf | |
| B43564E2828M7 | 8200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564E2828M7.pdf | |
| HVMLS103M020EA1D | 10000µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 56 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS103M020EA1D.pdf | |
| HVMLS162M075EA0A | 1600µF 75V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 76 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS162M075EA0A.pdf | |
| HVMLS473M5R0EB0A | 47000µF 5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 30 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS473M5R0EB0A.pdf | |
| KMH16VN223M25X45T2 | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 30 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH16VN223M25X45T2.pdf |