| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 31.6K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 31.6k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3162V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3162V.
| UWF1V220MCL1GB | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWF1V220MCL1GB.pdf | |
| UWZ1C471MCL1GS | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1C471MCL1GS.pdf | |
| UBX1K470MPL1TD | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1K470MPL1TD.pdf | |
| MALREKA00AA310EM0K | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.12 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA310EM0K.pdf | |
| ESMG500ETC2R2ME11D | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ETC2R2ME11D.pdf | |
| 476SVL050MFE | 47µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.23 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 476SVL050MFE.pdf | |
| UHD1C471MPD1TA | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1C471MPD1TA.pdf | |
| UTT1C100MDD1TE | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1C100MDD1TE.pdf | |
| EEU-FC1A272B | 2700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A272B.pdf | |
| B41231D7129M | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231D7129M.pdf | |
| MALIEYH07BU427J02K | 2700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07BU427J02K.pdf | |
| E81D401VQT102MB63T | CAP ALUM 1000UF 400V RADIAL | E81D401VQT102MB63T.pdf | |
| E32D161HPN123MDA5M | 12000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15.8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D161HPN123MDA5M.pdf | |
| B43564D4338M3 | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 48 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564D4338M3.pdf | |
| KZE16VB392M16X25LL | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | KZE16VB392M16X25LL.pdf |