| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3161V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.16K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3161V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3161V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.16k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3161V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3161V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3161V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3161V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3161V.
| EEE-FT1H220AR | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 880 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1H220AR.pdf | |
| UZG1V220MCL1GB | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZG1V220MCL1GB.pdf | |
| LAR2G181MELZ35 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2G181MELZ35.pdf | |
| EKZN630ELL222MM40S | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN630ELL222MM40S.pdf | |
| LNT2E152MSE | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT2E152MSE.pdf | |
| 865250157010 | 560µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250157010.pdf | |
| UZP1E3R3MCL1GB | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZP1E3R3MCL1GB.pdf | |
| 381LQ331M350J042 | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 502 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ331M350J042.pdf | |
| 50YXF100MEFCTA8X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 50YXF100MEFCTA8X11.5.pdf | |
| EEU-FC0J821LJ | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J821LJ.pdf | |
| SH010M160ST | 1µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 198.94 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH010M160ST.pdf | |
| MAL203636221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203636221E3.pdf | |
| SH471M035ST | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH471M035ST.pdf | |
| 35WA2200MEFC18X20 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35WA2200MEFC18X20.pdf | |
| MAL214699005E3 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 125°C | MAL214699005E3.pdf |