| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3160V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 316 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3160V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3160V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 316 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3160V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3160V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3160V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3160V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3160V.
| PEH169RK433VMU2 | 3300µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 39 mOhm @ 100Hz 17000 Hrs @ 85°C | PEH169RK433VMU2.pdf | |
| LGU1V562MELB | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1V562MELB.pdf | |
| 860040378014 | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860040378014.pdf | |
| EEU-FC1V122L | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V122L.pdf | |
| URZ1HR33MDD1TA | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1HR33MDD1TA.pdf | |
| 50ZL33MEFCTA8X7 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50ZL33MEFCTA8X7.pdf | |
| 187KXM050M | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 921 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 187KXM050M.pdf | |
| MAL211937479E3 | 47µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.7 Ohm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211937479E3.pdf | |
| B43501E187M2 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 740 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E187M2.pdf | |
| 158LMB200M2EG | ELECTROLYTIC | 158LMB200M2EG.pdf | |
| E36D500LPN183TC67N | 18000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN183TC67N.pdf | |
| E32D350HLN224MDB7M | 220000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D350HLN224MDB7M.pdf | |
| MAL210638223E3 | 22000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210638223E3.pdf | |
| 36DY823F050DC2A | 82000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY823F050DC2A.pdf | |
| MAL250076822E3 | 8200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250076822E3.pdf |