| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3003V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 300K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3003V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3003V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3003V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3003V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3003V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3003V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3003V.
| UUR1H470MNL1GS | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR1H470MNL1GS.pdf | |
| 106BPS050M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.526 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 106BPS050M.pdf | |
| ESMG350ETC470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG350ETC470ME11D.pdf | |
| MALREKA00BA310FM0K | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.86 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00BA310FM0K.pdf | |
| URZ1E102MHD | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1E102MHD.pdf | |
| 16ZLH3300MEFCGC16X20 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16ZLH3300MEFCGC16X20.pdf | |
| 511D336M100CD4D | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.44 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 511D336M100CD4D.pdf | |
| B43540A5227M62 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5227M62.pdf | |
| B43601C9397M | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C9397M.pdf | |
| CGS123U010R2C | 12000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 34 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS123U010R2C.pdf | |
| MLS401M150EK1C | 400µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack 388 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS401M150EK1C.pdf | |
| MAL212367689E3 | 68µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.7 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212367689E3.pdf | |
| AMK107BJ106MA-T | 10µF 4V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | AMK107BJ106MA-T.pdf | |
| 885012206008 | 1000pF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 885012206008.pdf | |
| 885012006041 | 330pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 885012006041.pdf |