| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3001V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3001V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3001V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3001V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3001V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3001V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3001V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3001V.
| UCS2G470MHD6TN | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2G470MHD6TN.pdf | |
| UPJ2A820MPD | 82µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A820MPD.pdf | |
| USA1HR47MDD1TE | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1HR47MDD1TE.pdf | |
| UVK2AR22MDD | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2AR22MDD.pdf | |
| ULD2D3R3MED | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2D3R3MED.pdf | |
| MAL214259479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214259479E3.pdf | |
| MAL209454829E3 | 82µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209454829E3.pdf | |
| MALIEYN07AV456F02K | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 73 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AV456F02K.pdf | |
| 511D227M035CD4DE3 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 511D227M035CD4DE3.pdf | |
| B43305G2827M60 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2827M60.pdf | |
| B43501A5337M60 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5337M60.pdf | |
| 36DY154F60DJ2A | 150000µF 60V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY154F60DJ2A.pdf | |
| C0805F474K3RACTU | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805F474K3RACTU.pdf | |
| GCM188R71H472KA37D | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM188R71H472KA37D.pdf | |
| CGA1A2X7R1C101K030BA | 100pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CGA1A2X7R1C101K030BA.pdf |