| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2941V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2941V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2941V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.94k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2941V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2941V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2941V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2941V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2941V.
| EEA-GA1A470H | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1A470H.pdf | |
| LGU2C681MELY | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2C681MELY.pdf | |
| UWJ1E4R7MCL1GB | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWJ1E4R7MCL1GB.pdf | |
| 100PX4R7MEFCT15X11 | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 100PX4R7MEFCT15X11.pdf | |
| UMA1H220MDD1TE | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1H220MDD1TE.pdf | |
| MAL201351109E3 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201351109E3.pdf | |
| ESMQ101ELL101MJ16S | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ101ELL101MJ16S.pdf | |
| EEU-FC1E821B | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E821B.pdf | |
| B41895A6477M | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 48 mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 125°C | B41895A6477M.pdf | |
| 80TXW180MEFC8X40 | 180µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80TXW180MEFC8X40.pdf | |
| MAL212048331E3 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead 105 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212048331E3.pdf | |
| 25MXC47000MEFCSN35X50 | 47000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 25MXC47000MEFCSN35X50.pdf | |
| NLW30-50 | 30µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 6.6 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW30-50.pdf | |
| E91F401VND821MB65T | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 112 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F401VND821MB65T.pdf | |
| TCG561T150N3C | 560µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 133 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG561T150N3C.pdf |