| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 28.7K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 28.7k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2872V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2872V.
| UFG1V102MHM1TN | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1V102MHM1TN.pdf | |
| LGNW6471MELB45 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGNW6471MELB45.pdf | |
| AHA476M06B12B-F | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.3 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA476M06B12B-F.pdf | |
| UMV1C330MFD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1C330MFD.pdf | |
| 25YXJ2200M12.5X25 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXJ2200M12.5X25.pdf | |
| MALREKB00JL315S00K | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.33 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JL315S00K.pdf | |
| 630D226M050CC2A | 22µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | 630D226M050CC2A.pdf | |
| UJB0L273THD | 27000µF 5.5V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UJB0L273THD.pdf | |
| ELXG101VNN222MR50T | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG101VNN222MR50T.pdf | |
| B43501B9337M | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 200 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9337M.pdf | |
| 381LQ223M025A022 | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 26 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ223M025A022.pdf | |
| E92F351VND821MB50T | 820µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 126 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F351VND821MB50T.pdf | |
| EKMM451VRD102MA90M | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VRD102MA90M.pdf | |
| E92F3J1VND152MAA0T | 1500µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 61 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F3J1VND152MAA0T.pdf | |
| B36D301LPN401TD79M | 400µF 300V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | B36D301LPN401TD79M.pdf |