| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.87K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.87k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2871V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2871V.
| ECA-2EHG100 | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2EHG100.pdf | |
| UCD0J471MNL1GS | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD0J471MNL1GS.pdf | |
| LP152M050A1P3 | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 225 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP152M050A1P3.pdf | |
| EEU-FC2A331S | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A331S.pdf | |
| 50NSKV1M4X5.5 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 50NSKV1M4X5.5.pdf | |
| MALREKB00PB347DN0K | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 560 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00PB347DN0K.pdf | |
| UVK2G100MPD | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2G100MPD.pdf | |
| 40D506F050DF2 | 50µF 50V Aluminum Capacitors 3.8 Ohm 500 Hrs @ 85°C | 40D506F050DF2.pdf | |
| 36DE323G040DG2A | 32000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE323G040DG2A.pdf | |
| KMG350VBR47M6X11LL | 0.47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 846.383 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG350VBR47M6X11LL.pdf | |
| B41827B4107M | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827B4107M.pdf | |
| 160RX3027AT810X16 | 27µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can | 160RX3027AT810X16.pdf | |
| UMK105CG101JV-F | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CG101JV-F.pdf | |
| RDE5C1H152J0K1H03B | 1500pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H152J0K1H03B.pdf | |
| CGA3E3X8R1H104K080AB | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E3X8R1H104K080AB.pdf |