| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D27R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D27R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D27R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D27R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D27R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D27R0V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D27R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D27R0V.
| B43564A5108M | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 140 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A5108M.pdf | |
| ALT22A103CD063 | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 85°C | ALT22A103CD063.pdf | |
| EEU-FR1A392 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1A392.pdf | |
| UPJ1H6R8MDD1TD | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H6R8MDD1TD.pdf | |
| EEE-FC0J220AR | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC0J220AR.pdf | |
| UES1C331MHM1TO | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1C331MHM1TO.pdf | |
| ECE-A0GKS101I | 100µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0GKS101I.pdf | |
| UVK2V2R2MED | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2V2R2MED.pdf | |
| ELXV101ETD330MJ16S | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV101ETD330MJ16S.pdf | |
| 100SEV10M8X10.5 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 100SEV10M8X10.5.pdf | |
| EEV-FK1H561M | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1H561M.pdf | |
| E82D500VNN562MQ35N | CAP ALUM 5600UF 50V RADIAL | E82D500VNN562MQ35N.pdf | |
| B43508E2158M82 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2158M82.pdf | |
| CGS233U016V3C | 23000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS233U016V3C.pdf | |
| CGS781T400V4C | 780µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 114 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS781T400V4C.pdf |