| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2743V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2743V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2743V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2743V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2743V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2743V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2743V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2743V.
| UMP1V3R3MDD1TP | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP1V3R3MDD1TP.pdf | |
| 865250543004 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250543004.pdf | |
| UCY2W390MHD3 | 39µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2W390MHD3.pdf | |
| UKL1V150KDDANA | 15µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1V150KDDANA.pdf | |
| URS1E4R7MDD1TA | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1E4R7MDD1TA.pdf | |
| 160LLE5.6MEFCTA6.3X11 | 5.6µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160LLE5.6MEFCTA6.3X11.pdf | |
| MAL204864222E3 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204864222E3.pdf | |
| UUG2C680MNQ1ZD | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2C680MNQ1ZD.pdf | |
| MALIEYN07LV512D02K | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LV512D02K.pdf | |
| UVR2C220MPA | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C220MPA.pdf | |
| B41043A4397M | 390µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | B41043A4397M.pdf | |
| B43851A1225M | 2.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 85 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851A1225M.pdf | |
| C2012CH2W151J060AA | 150pF 450V Ceramic Capacitor CH 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012CH2W151J060AA.pdf | |
| CL32B105MBHNNNE | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32B105MBHNNNE.pdf | |
| RDER72J153K2M1H03A | 0.015µF 630V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm) | RDER72J153K2M1H03A.pdf |