| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27.4K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27.4k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2742V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2742V.
| 381LQ151M450J022 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.216 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ151M450J022.pdf | |
| LGU1K392MELA | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1K392MELA.pdf | |
| ESMG101ELL470MJC5S | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG101ELL470MJC5S.pdf | |
| SK222M025ST | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 140 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SK222M025ST.pdf | |
| 380LX562M080A032 | 5600µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX562M080A032.pdf | |
| 16YXM220MEFCTA8X11.5 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXM220MEFCTA8X11.5.pdf | |
| MAL201363331E3 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201363331E3.pdf | |
| 827LMB160M2EC | ELECTROLYTIC | 827LMB160M2EC.pdf | |
| 678D687M040DS3D | 680µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can | 678D687M040DS3D.pdf | |
| MAL215963561E3 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215963561E3.pdf | |
| B43508A5337M | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5337M.pdf | |
| 381LQ393M025K052 | 39000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 17 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ393M025K052.pdf | |
| CGS332T350X5L | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 44 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS332T350X5L.pdf | |
| B41044A6107M | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | B41044A6107M.pdf | |
| C3216X5R2E683K160AA | 0.068µF 250V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R2E683K160AA.pdf |