| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.74K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.74k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2741V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2741V.
| EKMS251VSN182MA50S | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS251VSN182MA50S.pdf | |
| URZ1A330MDD1TD | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1A330MDD1TD.pdf | |
| 80USC4700MEFCSN25X45 | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 80USC4700MEFCSN25X45.pdf | |
| UCYW6680MHD3TN | 68µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCYW6680MHD3TN.pdf | |
| LNT1K682MSE | 6800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1K682MSE.pdf | |
| USW1HR22MDD1TE | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1HR22MDD1TE.pdf | |
| 35SGV33M6.3X8 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35SGV33M6.3X8.pdf | |
| UBX1V470MPL | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1V470MPL.pdf | |
| 16YXJ6800M16X31.5 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXJ6800M16X31.5.pdf | |
| 226TTA350M | 22µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 15.072 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226TTA350M.pdf | |
| 500D506G050DD2 | 50µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D506G050DD2.pdf | |
| B41888C6128M | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 28 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C6128M.pdf | |
| ELXS451VSN391MR45W | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS451VSN391MR45W.pdf | |
| B43508A9277M80 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9277M80.pdf | |
| B43504G2158M | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504G2158M.pdf |