| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2740V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2740V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2740V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2740V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2740V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2740V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2740V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2740V.
| UVK2A470MPD | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2A470MPD.pdf | |
| ESMQ451VSN221MA25S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ451VSN221MA25S.pdf | |
| LAQ2D681MELZ50 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2D681MELZ50.pdf | |
| EEE-FK1A681GP | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1A681GP.pdf | |
| 80TXW120MEFC8X30 | 120µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80TXW120MEFC8X30.pdf | |
| B43254B2187M | 180µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B2187M.pdf | |
| 336CKS450M | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10.048 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336CKS450M.pdf | |
| B43254C2567M | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C2567M.pdf | |
| B41505A3229M2 | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 26 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A3229M2.pdf | |
| MALIEYN07BB482H02K | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 48 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BB482H02K.pdf | |
| EKMH800VNN682MA50N | 6800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH800VNN682MA50N.pdf | |
| B43504E397M87 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E397M87.pdf | |
| B43511C5827M87 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C5827M87.pdf | |
| MVA35VE222MM22TR | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 181 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MVA35VE222MM22TR.pdf | |
| CGA5L2NP02A223J160AA | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L2NP02A223J160AA.pdf |