| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2703V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 270K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2703V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2703V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2703V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2703V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2703V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2703V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2703V.
| EEE-FKV100UAR | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FKV100UAR.pdf | |
| UVZ1V100MDD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1V100MDD.pdf | |
| UVR1C472MHD | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C472MHD.pdf | |
| UCD1V471MNL6GS | CAPACITOR | UCD1V471MNL6GS.pdf | |
| UFW1E221MPD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1E221MPD.pdf | |
| UPJ1J680MPD | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1J680MPD.pdf | |
| MALREKB00DC347E00K | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 450 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DC347E00K.pdf | |
| B41888C8337M | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 169 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C8337M.pdf | |
| 420BXW56MEFC12.5X35 | 56µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW56MEFC12.5X35.pdf | |
| LKG1K222MESBBK | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1K222MESBBK.pdf | |
| MAL215976181E3 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.17 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215976181E3.pdf | |
| B43305A9827M60 | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9827M60.pdf | |
| MAL210426222E3 | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 56 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210426222E3.pdf | |
| B43740B4478M3 | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740B4478M3.pdf | |
| 381LQ181M450J042 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.013 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ181M450J042.pdf |