| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2611V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2611V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2611V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.61k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2611V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2611V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2611V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2611V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2611V.
| LQS2W121MELA30 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2W121MELA30.pdf | |
| SLPX182M160E4P3 | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX182M160E4P3.pdf | |
| ECA-2GHG100B | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2GHG100B.pdf | |
| ESMG160ETD101ME11D | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG160ETD101ME11D.pdf | |
| UVY2G3R3MPD1TA | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2G3R3MPD1TA.pdf | |
| 6.3YXJ4700M12.5X25 | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 6.3YXJ4700M12.5X25.pdf | |
| 516D477M010MM6AE3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D477M010MM6AE3.pdf | |
| UFG1K470MPM | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1K470MPM.pdf | |
| MAL215232479E3 | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215232479E3.pdf | |
| B43254A2567M | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A2567M.pdf | |
| E81D350VNN153MA50T | CAP ALUM 15000UF 35V RADIAL | E81D350VNN153MA50T.pdf | |
| LPX471M250C5P3 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX471M250C5P3.pdf | |
| B43504B9397M80 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B9397M80.pdf | |
| E36D451HPS472MED0M | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55.7 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPS472MED0M.pdf | |
| KMH63VS472M30X40T2 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH63VS472M30X40T2.pdf |