| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2553V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 255K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2553V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2553V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 255k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2553V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2553V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2553V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2553V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2553V.
| EEE-FC1E330P | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1E330P.pdf | |
| EEU-EB1C222 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1C222.pdf | |
| LLG2G331MELA35 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2G331MELA35.pdf | |
| UMW1H220MDD1TP | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1H220MDD1TP.pdf | |
| UES1V470MPM1TD | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1V470MPM1TD.pdf | |
| EEE-FK1C472AM | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1C472AM.pdf | |
| 100YXG15MEFCT16.3X11 | 15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 100YXG15MEFCT16.3X11.pdf | |
| UKL2AR68KDD1TD | 0.68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2AR68KDD1TD.pdf | |
| ECA-2WM220E | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2WM220E.pdf | |
| 381LX152M180K452 | 1500µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX152M180K452.pdf | |
| 400SXG270MEFCSN25X40 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400SXG270MEFCSN25X40.pdf | |
| B43504F2158M62 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504F2158M62.pdf | |
| E36D401LPN222TE92N | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D401LPN222TE92N.pdf | |
| MLS331M200EK0D | 330µF 200V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 426 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS331M200EK0D.pdf | |
| KMQ250VS331M25X25T2 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 754 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ250VS331M25X25T2.pdf |